TOKİ, 4 kat sınırı olan yerde 5 katlı bina dikti

ÇevreBakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ), Çanakkale’de yaptığı inşaatta ‘kaçak kat’ çıktığı tespit edildi. Esenler Mahallesi’nde yapımı devam eden konut projesinde, 4 kat sınırı olan yere 5 katlı bina yapılması üzerine mahkeme kararıyla son katlar yıkılmaya başladı. Çanakkale Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Egemen Ergun şunları söyledi:

– TOKİ evleri için 2019 yılında kuraları çekildi, 2023’te inşaat çalışması başladı. TOKİ arazisi olduğu için imar planını Bakanlık, ruhsatı belediye veriyor. Ruhsat alınmadan, kaçak inşaat yapıldığı için Mayıs 2023’te belediye mühürledi.

– Burası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü bir proje. Kuralı koyan, kendi kuralına uymadan kaçak imalat yapılıyor. Demek ki neymiş hava mania (Hava araçlarının geçişlerinin engellenmemesi için düzenlenen yüksekliğe ilişkin imar planı.) kriterleri, TOKİ’ye göre değiştirilemiyormuş.

– Koskoca devlet kurumu TOKİ’nin geldiği içler acısı durum. Ortada kamu zararı var, betonlar kırılıyor. Koca kepçe çıkarılmış bina üzerine. Alt katlara zarar veriyor. Tasarruf tedbirleri konulan günlerdeyiz, oraya dökülen beton ve demir, vatandaşın cebinden çıkıyor. Müteahhit bunu parasını TOKİ’den alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir