Son dakika: İstanbul’da yakalanan baronlara ‘çiçek’ ismi! Uyuşturucu trafiği böyle deşifre edildi

İstanbul’da 20’ye yakın uyuşturucu baronu yakalandı. Türk Escobarlar nasıl çökertildi? Baronlara neden çiçek ismi verildi? Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek bu operasyonlara neden önem verdi? Operasyonun tüm detaylarını CNN Türk İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ aktardı.

UYUŞTURUCU ZİNCİRİ

Uyuşturucu trafiğinin zincirini gösteren Nihat Uludağ, “Barona uluşabilmek çok zor. Ona ulaşabilmek için zincirinin tüm halkalarını deşifre etmek gerekir. Muazzam zincir operasyonun da ne kadar zor olduğunu anlatıyor.” dedi.

“ZOMBİ VE ŞEYTAN GÖREN VAR”

“Dünyada en büyük 10 tane baron varsa, bunlar ilk 5’te yer alıyor.” diyen Nihat Uludağ, “Milyonlarca genci zehirliyorlar. Basit bir kimyasalla yapılıyor, uyuşturucu haline getiriyor. Çok hızlı yayılıyor. Gençlerin bir çoğu sinir krizi geçirip hayatını kaybediyor. Zombi gören var, şeytan gören var…” ifadelerini kullandı.

BARONLARA ÇİÇEK İSMİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin muazzam bir çalışma yaptığını belirten Uludağ, “Operasyonda baronlara çiçek ismi verdi. Lale, orkide, sümbül, papatya… Ekipler operasyonda herhangi bir sızıntı olmaması için böyle bir karar aldı.” dedi.

TÜRK POLİSİ DEŞİFRE ETTİ

Operasyonun 10 ay sürdüğünü aktaran Nihat Uludağ, “Asla bir baron uyuşturucu sevkiyatına karışmaz, uyuşturucuya el sürmez. Baron da olsanız, bu organizasyon için bir temas kurmanız gerekiyor. Baronlar da kendi aralarında iletişim için ByLock benzeri bir program geliştirmişler. Dünya polisi bu programlardaki deşifreleri yapamadı, Türk polisine verdi. Ekipler operasyonu fiziken de delillendirdi. İşte baronların bittiği an bu oldu.” şeklinde konuştu.

MEHMET ŞİMŞEK OPERASYONU TAKİP ETTİ

Ekonomi yönetiminin de operasyonu yakından takip ettiğini söyleyen Uludağ, “Toplamda 39 milyar lira nakit para, yüzlerce araç, yüzlerce gayrimenkul ve yüzlerce arsalara el konuldu. 100 milyar liraya yakın uyuşturucdan elde edilen para kamulaştırdı. Biz operasyonlarda Maliye’yi hiç göremezdik. Mehmet Şimşek de bu operasyonu yakından takip etti.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir